Yüksek stresli bir anda evinize baktıysanız ve yardım etmesi için bir temizlikçi tutmanız gerekip gerekmediğini merak ettiyseniz, cevap muhtemelen evettir. Bu günlerde, birçok evde, her ikisi de ev dışında çalışan iki ebeveyn var. Tam zamanlı işlerde çalışmak, yemek pişirmek ve temizlemekle ilgilenirken aynı zamanda çocuklarınızın yoğun programlarına ayak uydurmak, en azından söylemek için çok zor olabilir.

Haftalık stresinizi azaltmaya yardımcı olmak için fazladan ödeme yapma imkanınız varsa, bir temizlikçi tutmak sorunlarınız için mükemmel bir çözüm olabilir. Ancak bakmaya başlamadan önce, bir temizlikçinin genellikle ne tür görevleri yerine getirdiğini tam olarak bilmeniz gerekir. Temizlikçiler için en yaygın sorumluluklar ve eviniz için doğru kişiyi nasıl işe alacağınız hakkında bilgi almak için aşağıyı okuyun.

Bir hizmetçi, bir ev temizleyicisinden farklıdır

Bilmeniz gereken ilk şey, bir hizmetçinin bir ev temizlikçisi ile tam olarak aynı şey olmadığıdır. Çok benzer görünseler de, ikisi arasındaki farkları bilmek önemlidir, böylece doldurmanız gereken iş için doğru kişiyi işe alabilirsiniz. Bir temizlikçi ile ev temizleyicisi arasındaki büyük farklar, ziyaretlerin sıklığı ve evinizdeyken gerçekleştirdikleri hizmetler etrafında döner.

Bir hizmetçi, evinizde daha fazla zaman geçiren kişidir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak haftada bir ila iki kez veya daha fazla orada olacaktır. Bir temizlikçi oradayken günlük veya haftalık görevlerin bir listesini tamamlar ve siz de işini yapması için ihtiyaç duyduğu temizlik ürünlerini sağlarsınız.

Ev temizleyicisi, evinizi tepeden tırnağa derinlemesine temizlemek, bir evi yaşam alanı olarak hazırlamak veya bir tatil evini oturmaya hazırlamak gibi daha büyük bir iş için kiralayacağınız kişidir. Evinizde istikrarlı bir şekilde duran ve aşağıdaki genel görev listesini tamamlayacak birini arıyorsanız, bir temizlikçi tedarik etmeniz gerekmektedir.

Temizlikçinizin yerine getirmesini bekleyebileceğiniz genel görevler
Bir temizlik görevlisinin evinizde ne yapmaktan sorumlu olacağının tam listesi gerçekten ihtiyaçlarınıza göre değişir. Aşağıdaki listede yer almayan belirli ihtiyaçlar olup olmadığını kendinize sorun (evcil hayvanlara bakmak gibi) ve eğer öyleyse, bunları iş listenize dahil ettiğinizden emin olun. İşte bir hizmetçinin genel görevleri:

 • Yaşam alanlarında hafif temizlik. Bu, tüm odalardaki zeminlerin tozunu alma, vakumlama, süpürme ve paspaslamayı içerir.
 • Aynalar, tuvaletler, duşlar ve küvetler dahil olmak üzere banyoların temizlenmesi.
 • Aletleri, tezgahları, lavaboları ve dolap kapaklarını silmek dahil mutfağı temizlemek.
 • Bulaşıkları yıkamak, kurutmak ve kaldırmak.
 • Yatak çarşaflarını değiştirmek ve yatakları yapmak.
 • Giysilerin yıkanması, katlanması ve ütülenmesi.
 • İç camların temizlenmesi.
 • Çöpleri uzaklaştırmak ve geri dönüştürmek.
 • Tuvalet kağıdı, mendil vb. Kişisel eşyaların yeniden stoklanması
 • Odaların genel toparlanması. Bu, oyuncakları kaldırmayı, dağınıklığı azaltmayı ve hafif düzenlemeyi içerir.
 • Aile için işlerini yürütmek. Bu, market alışverişi veya kuru temizleme ve posta bırakma gibi şeyleri içerebilir. Temizlikçinizle bu eşyayı gözden geçirdiğinizden ve ona bir ödeme yöntemi sağladığınızdan emin olun. Tüm temizlik görevlileri bu görevi yerine getirmeye istekli olmayacak, bu nedenle listenizde bulundurun ve görüşmelerinizde ele alın.
 • Aile için yemek hazırlamak. Bu, temizlik görevlinizin yapmasını istediğiniz bir şeyse, bazı temizlik görevlileri bu hizmeti sağlamayabileceğinden bunu listenizde belirttiğinizden emin olun. Görüşmeleriniz sırasında mutfaktaki rahatlık düzeylerini tartışın ve ne tür yemekler yaptıklarına dair bir fikir edindiğinizden emin olun.
 • Temizlik malzemelerini takip etmek ve azaldığında ve değiştirilmeleri gerektiğini size bildirmek.

Bir hizmetçinin yerine getirmesini beklememeniz gereken görevler
Bir temizlikçiden, onları fiziksel tehlikeye atan veya kendi uzmanlık alanlarında olmayan şeyler de dahil olmak üzere beklememeniz gereken bazı görevler vardır. İşte hizmetçinizin yerine getirmesini bekleyemeyeceğiniz birkaç görev örneği:

 • Derin temizlik veya dış mekan cam yıkama. Gelip bu tür işleri halletmek için özel bir temizlik servisi kiralamak isteyeceksiniz. Hizmetçinizin merdivenlerden daha yüksek bir şeye tırmanmasını beklemeyin. Mevsimlik bir derin temizlik işi üstlenmeye istekli olabilir, ancak öyleyse ek bir ücret ödemeniz beklenir.
 • Çocuk bakımı. Genel temizlik hizmetine ek olarak çocuklarınıza bakacak birine ihtiyacınız varsa, aynı zamanda hafif temizlik görevlerini de üstlenen bir dadı aramak isteyeceksiniz.
 • İnsan atığını temizlemek. İnsan atığına maruz kalmak tehlikeli olabilir, bu nedenle bu tür işler için bir atık giderme servisini aramalısınız.
 • Ağır nesneleri kaldırmak veya mobilyaları taşımak. Genel bir kural olarak, temizlikçiler 35 kiloluk bir nesneden daha ağır hiçbir şeyi hareket ettirmezler. Bu bir güvenlik sorunudur ve bu tür fiziksel güç gerektiren işleri yapmanıza yardımcı olacak uzman birini aramalısınız.

Bir temizlikçi için ne kadar ödeyeceksiniz?

Bir temizlikçinin ne kadara mal olacağına dair her şeye uyan tek bir formül yoktur. Ne kadar ödeyeceğiniz, temizlik görevlisinin deneyim seviyesine, bulunduğunuz yere (büyük şehirlerde daha fazla, daha kırsal alanlarda daha az maliyetli olacak), evinizin büyüklüğüne ve evde kaç kişinin (ve evcil hayvanın) yaşadığına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Her hafta temizlikçinize ödediğiniz sabit bir ücret bulmak mümkün olabilir, ancak bu başlangıçta işi bitirmek için kaç saat sürdüğüne bağlı olacaktır. Görüşme sürecinde, adaylarla ödeme yöntemlerini tartıştığınızdan emin olun. Çoğu temizlikçi serbest meslek sahibidir ve kredi kartı almaz. Bazıları günlük nakit kullanmayı tercih edebilir. Tercihlerinin farkında olduğunuzdan ve yaptığınız rahatlıkla eşleştiğinden emin olun.

Bir hizmetçinin yerine getirdiği genel görevleri anladığınız sürece, bir temizlikçiyi işe almak ezici bir süreç olmak zorunda değildir. İş tanımınızda olabildiğince net olun ve iş görüşmeleri sırasında olağandışı veya sizin için gerçekten önemli olan şeyleri kapsadığınızdan emin olun. İhtiyaçlarınızı başvuranlarla net bir şekilde iletmek, aileniz için mükemmel bir hizmetçi bulmanızı sağlamanın en iyi yoludur.