İster bir mağaza birimi, ister ofis binası veya depo olsun, iş yerinizin içindeki temizliği korumanın ne kadar önemli olduğunun farkındasınızdır – peki ya dış cephe? Binanızın cephesi ziyaretçilerin göreceği ilk şeydir, bu nedenle binanızın bu alanını her zaman temiz tutmak için elinizden geleni yapmanız çok önemlidir.

Bina cephesi ve mağaza önü temizliği hakkında daha fazla bilgi edinmek ve bunun neden işletmenizin görünümünü korumanın önemli bir parçası olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Dış Cephe temizliği nedir?

Kısacası, cephe temizliği, bir binanın dış cephesinin herhangi bir kir, leke ve kirletici maddelerden arındırılması sürecidir. Cephe genellikle girişin bulunduğu binanın ön kısmını ifade eder.

Bina cephelerinde kullanılan en popüler malzemelerden bazıları cam, taş ve ahşaptır, ancak bazı özellikler paslanmaz çelik veya alüminyum gibi metallerden yapılmış cephelere sahip olabilir.

Bir bina cephesinin kirli görünmesinin birkaç nedeni vardır. Örneğin, havadaki kirleticiler gibi hava da zarar görebilir. Bu kombinasyon, bir cephenin renginin solmasına neden olarak binanın genel görünümünü etkileyebilir.

Bir cephenin nasıl temizlendiği, yapıldığı malzemeye bağlı olacaktır. Kullanılan ekipman ve çözümler, temizlik işlemi sırasında herhangi bir hasar oluşmamasını sağlamak için malzeme türüne özel olacaktır. Binanın konumu ve işlevi de cephenin tam olarak nasıl temizlendiğini belirleyebilir.

Dış Cephe temizliği neden önemlidir?

Basitçe söylemek gerekirse, temiz ve çekici bir bina, estetik açıdan kirli bir binadan çok daha hoştur. Yeni görünen bir cephenin, binanın geri kalanı ve işiniz için tonu belirlemeye yardımcı olarak daha sıcak ve misafirperver bir cephe sunduğunu inkar etmek mümkün değil. Bu nedenle, yoldan geçenleri ve mülkünüze girenleri etkilemeye hevesliyseniz, binanızın cephesinin en iyi durumda olduğundan ve kir, leke ve çirkin izlerden arındırıldığından emin olmanız önemlidir.

Mülkü kiralarsanız, binanızın cephesini temiz tutmak da önemlidir. Kira sözleşmenizin binanın dışını korumanız gerektiğini belirttiğini fark edebilirsiniz, bu nedenle mülkün bu bölümünü her zaman temiz tutmanız çok önemlidir.

Bir binanın cephesini kendim temizleyebilir miyim?

İyi haber şu ki, binanızın cephesini kendiniz temizlemeniz mümkün. Bununla birlikte, bunun zor bir görev olabileceğini ve başlamadan önce doğru ekipmana, temizlik solüsyonlarına ve giysilere sahip olmanızı sağlamak kesinlikle çok önemlidir. Binanızın cephesini temizlemenin büyük olasılıkla yüksekte çalışmayı gerektireceğini bilmeniz de önemlidir, bu nedenle sağlık ve güvenliği her zaman ciddiye almanız çok önemlidir.

Bina cephenizi nasıl temiz tutacağınızı öğrenmekle ilgileniyorsanız, okumaya devam edin. İşte en popüler cephe türlerinden üçü ve binanızın bu bölümünü kendi başınıza nasıl koruyabileceğinize dair ipuçları.

Cam cepheler nasıl temizlenir?

 • Cephe cam temizliği için suya doğal bir deterjan veya uygun bir ticari temizlik ürünü ekleyin ve karıştırın.
 • Bir sileceği veya özel olarak tasarlanmış bir bezi temizleme karışımına batırın ve fazlalıkları silkeleyin.
 • Çözümü cepheye nazik, eşit vuruşlarla uygulayın.
 • Özellikle yağlı veya kirli lekeler için yumuşak, temiz bir bezle izopropil alkol veya aseton uygulayın.
 • Başka bir tortuyu çıkarmak için, alanı bir seryum oksit süspansiyonu ile hafifçe cilalayın.
 • Alanı iyice durulayın ve tüm cephe temizlenene kadar yukarıdaki adımları tekrarlayın.

Taş cepheler nasıl temizlenir?

 • Hafif bir deterjan solüsyonu oluşturmak için ılık suya bir miktar sirke veya bulaşık sabunu ekleyin.
 • Karışıma bir sünger veya yumuşak kıllı bir fırça batırın ve fazlalıkları sıkın.
 • Taşı sünger veya fırça ile fırçalayın, ardından sabunlu kalıntılardan kurtulmak için alanı temiz suyla durulayın.
 • Daha hızlı sonuçlar için, alanı temizlemek için orta hızda parlatma veya parlatma aksesuarı takılı döner bir alet kullanabilirsiniz.
 • Tüm alan temizlenene kadar yukarıdaki adımları tekrarlayın.

Ahşap cepheler nasıl temizlenir?

 • Cephede bulunabilecek yosun veya yosunları çıkarın.
 • Ilık suya biraz bulaşık sabunu ekleyin ve karıştırın.
 • Temizleme solüsyonunu uygulamak için yumuşak kıllı bir fırça kullanın.
 • Özellikle kirli alanlara dikkat ederek kiri temizlemek için ahşabı nazikçe fırçalayın.
 • Alanı temiz suyla durulayın ve tüm cephe temizlenene kadar yukarıdaki adımları tekrarlayın.

Bina cephemi profesyonelce temizletmeli miyim?

Binanızın cephesini kendiniz temizlemekten hoşlanmıyorsanız, işi bitirmek için profesyonel bir şirket getirebilirsiniz. İster ahşap, cam veya taş cephe temizliğine ihtiyacınız olsun, bir uzman tutmak, güvenliğinizi riske atma veya binanızın dışına zarar verme konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir ve ayrıca kendinize çok fazla zaman ve emek kazandırırsınız. Ayrıca, nihai sonucun kendi başınıza elde edebileceğinizden çok daha iyi olduğunu da görebilirsiniz.

Bina cephe temizliği için ne tür ekipmanlar kullanılır?

Binanızın cephesini temizlemek için profesyonel bir firma kullanmanın avantajlarından biri, en son ekipmana erişebilecek olmalarıdır. Kullanabilecekleri araçlardan bazıları, bu tür temizlik için özel olarak tasarlanmış yüksek teknik özelliklere sahip, uzatılabilir basınçlı yıkayıcılar ve buharlayıcıları içerebilir. Bir uzman ayrıca uzman temizlik çözümlerini ve en güncel teknikleri kullanacaktır.